ایتریوم

ایتریوم


ایتریوم  (Ethereum)

تاریخچه و مفهوم‌شناسی  ایتریوم

 ایتریوم یک پلتفرم محاسباتی توزیعی اوپن سورس، عمومی، مبتنی بر blockchain است که مهمترین ویژگی آن تنظیم قراردادهای هوشمند است. ایتریوم در واقع یک نوع پول رمزنگاری شده غیرمتمرکز است که از طریق اجرای script با استفاده از یک شبکه بین‌المللی عمل می‌کند. ایتریوم همچنین یک واحد ارزشی رمزنگاری شده‌ای به نام «ایتر» دارد که قابلیت انتقال بین حساب‌ها را دارد و برای جبران تلاش‌های شرکت‌کنندگان در محاسبات انجام شده را فراهم می‌کند. در واقع ایتر واحد ارزش ایتریوم است که همان نقش پول را برعهده دارد.

این پول رمزنگاری شده ابتدائاً در اواخر سال ۲۰۱۳ توسط ویتالیک بوترین، پژوهشگر و برنامه‌نویس پول‌های رمزنگاری‌شده و با ملیت روسی – کانادایی و ساکن سنگاپور ابداع شد و در بین ماههای جولای و اگوست ۲۰۱۴ رسماً به صورت آنلاین توسعه یافت. این سیستم در ابتدا در ۳۰ جولای ۲۰۱۵ با استخراج  ۱۱.۹ میلیون سکه برای فروش عمومی شروع به کار کرد. این مقدار از ایرتیوم تقریباً معادل با ۱۳ درصد کل ذخیره گردش این پول رمزنگاری شده است.

بوترین که در زمان تأسیس ایتریوم در یک مجله مربوط به بیت‌کوین فعالیت داشت استدلال می‌کرد که بیت‌کوین نیاز به زبان script برای گسترش دارد. از انجا که توافقی حول این پیشنهاد او صورت نگرفت خودش پلتفرمی جدید با یک زبان script  عمومی را طراحی کرد و توسعه رسمی پروژه نرم‌افزاری ایتریوم در اوایل سال ۲۰۱۴ و توسط یک شرکت سویسی به نام Ethereum Switzerland GmbH (EthSuisse) راه‌اندازی شد و بعد از آن نیز بنیاد غیرانتفاعی «بنیاد ایتریوم» تأسیس شد.

در راستای توسعه و گسترش ایتریوم انواع مختلفی از این پول رمزنگاری شده در تاریخ‌های مختلفی توسط «بنیاد ایتریوم» وارد بازار شده است. به عنوان مثال در ماه می ۲۰۱۵ این بنیاد پیش از آغاز رسمی شبکه فرانتیر، چندین نوع پلتفرم ایتریوم را توسعه داد که آخرین آنها که به صورت عمومی انتشار یافت «Olympic» نام داشت. بعد از «Olympic» بود که بنیاد ایتریوم شبکه فرانتیر «Frontier» را در ۳۰ جولای ۲۰۱۵ منتشر کرد که به عنوان فعالیت آزمایشی ایتریوم در نظر گرفته شد. سپس بعد از آن در تاریخ ۱۴ مارس ۲۰۱۶ نوع دیگری از ایتریوم رواج پیدا کرد که «Homestead» نام داشت و بهبودهایی را در فرآیند معاملاتی، مکانیسم قیمت‌گذاری معاملاتی و امنیت نسبت به قبلی‌ها ایجاد کرد که همچنان به عنوان نوع معمول ایتریوم در بازار رواج دارد. همچنین بنیاد ایتریوم قرار است که در آینده دو نوع دیگر را انتشار دهد که به عنوان «متروپولیس» و «سرنیتی» شناخته می‌شوند. هدف متروپولیس این است که پیچیدگی دستگاه مجازی ایتریوم را کاهش دهد و انعطاف‌پذیری بیشتری برای توسعه‌دهندگان قراردادهای هوشمند فراهم کند. وضعیت و تکلیف سرنیتی هنوز مشخص نیست اما احتمالا شامل تغییراتی بنیادی در الگوریتم ایتریوم برای گذار بنیادی از استخراج سخت‌افزاری ایتریوم به استخراج مجازی آن خواهد بود.

واحد ارزشی ایتریوم، «ایتر» (ETH) نام دارد که برای معاملات در بازار پول‌های رمزنگاری شده، کارمزد معاملات و خدمات محاسبه‌ای بر روی شبکه ایتریوم به کار می‌رود.

قرارداد هوشمند ایتریوم

قراردادهای هوشمند مکانیسم‌های مبادلاتی دترمینانی (غیر تصادفی) هستند که توسط ابزارهای دیجیتالی کنترل می‌شوند و می‌توانند معامله مستقیم بین عامل‌های ناشناس را انجام دهند. آنها همچنین می‌توانند برای تسهیل، تأیید و تقویت مذاکره یا اجرای به صرفه سفارشات و جلوگیری از خطرات سانسور، توافقات خلاف دو طرفه به کار رود. در ایتریوم، قراردادهای هوشمند به عنوان اسکریپت‌های خودمختار یا بکارگیری معاملات غیرمتمرکز موجود در blockchain برای معاملات بعدی در دستگاه مجازی ایتریوم به کار می‌روند. سفارشات موجود در قراردادهای ایتریوم به واحد «ایتر» پرداخت می‌شوند که توسط مکانیسم قیمت‌گذاری معاملاتی تعیین می‌شوند و می‌تواند به اشکال متنوعی در قالب زبان اسکریپت تکمیل شوند.

تفاوت اصلی بین بیت‌کوین و ایتریوم دقیقا در همین قراردادهای هوشمند است. در واقع باید در اینجا گفت که بیت‌کوین اولین نوع پول رمزنگاری شده بود که قراردادهای هوشمند را پشتیبانی می‌کرد به این معنا که شبکه می‌تواند ارزش پول را از یک شخص به شخص دیگر منتقل کند. شبکه گره‌ها فقط اگر شرایط انجام معامله فراهم باشد، این معامله را تأیید می‌کند. اما بیت‌کوین فقط محدود به استفاده از ارز بود. اما ایتریوم زبان بسیار محدود بیت‌کوین را با زبانی جایگزین می‌سازد که به توسعه‌دهنگان این امکان را می‌دهد که برنامه‌های خاص خودشان را بنویسند. در واقع ایتریوم به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که قراردادهای هوشمند یا «عامل‌های خودمختار» خود را بنویسند. این زبان در واقع مجموعه گسترده‌تری از دستورات محاسباتی را اجرا می‌کند. قراردادهای هوشمند در واقع چندین کارکرد مهم دارند:

  • می‌توانند به عنوان حساب‌های چندامضایی به کار گرفته شوند به طوری که تنها زمانی وجوه هزینه می‌شوند که درصدی کافی از افراد با آن موافقت کنند.
  • مدیریت توافقات بین کاربران
  • فراهم کردن مطلوبیت برای قراردادها (مانند همان کاری که کتابخانه‌های زبان برنامه‌نویسی انجام می‌دهند).
  • ذخیره کردن اطلاعات، از قبیل اطلاعات ثبت دامنه با عضویت.

زبان برنامه‌نویسی ایتریوم

قراردادهای هوشمند در واقع تکنیک‌های برنامه‌نویسی سطح بالایی هستند که برای دستگاه مجازی ایتریوم طراحی شده‌اند و در دفتر عمومی ایتریوم (Block chain) برای اجرا قرار داده می‌شوند. آنها می‌توانند به Solidity (یک کتابخانه زبان برنامه‌نویسی که شباهت‌هایی به زبان C و جاوااسکریپت دارد)، Serpent  (شبیه پایتون)، LLL (یک زبان برنامه نویسی شبیه Lisp) و موتان (زبان برنامه‌نویسی بر مبنای زبان گولانگ) نوشته شوند.

برنامه‌ریزی شده است که ذخیره ایتر در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۴.۷ درصد افزایش یابد البته با الگوریتمی که تدریجا ارزش ان تا سال ۲۰۶۵  تقریباً ۱.۵۹ درصد کاهش یابد. همچنین نوع جدیدی از ایتریوم به نام «کاسپر» ایجاد خواهد شد که بتواند نرخ تورم این پول رمزنگاری شده را به بین ۵/۰ درصد تا ۲ درصد کاهش دهد.

لازم به ذکر است که اکنون هر ایتریوم در بازار به قیمت۱۲۰۰ دلار معامله می‌شود.

اگر شما هم جز افرادی هستید که ارز های الکترونیک رمز نگاری شده (Cryptocurrency) را دنبال می کنید و به آینده این ارز ها امیدوار هستید حتما نام ایتریوم (Ethereum) به گوشتان خورده است. ایتریوم یکی از ارز های جدیدی است که توانسته در کمتر از ۳ سال در بین کاربران محبوبیت بسیار بالایی پیدا کند و همین عامل باعث شده است تا قیمت هر ایتریوم در ماه های اخیر ( اوایل سال ۹۶ ) به بیش از ۱۸۰ دلار برسد. این در حالیست که دیماه ۹۵ ارزش هر ایتریوم کمتر از ۸ دلار بوده است.

یکی از دلایل افزایش شدید قیمت ایتریوم و همین طور افزایش سهم بازار این ارز، امکانات جدید و جذابی است که معرفی نموده و نقطه تمایز این ارز الکترونیک با سایر ارز های الکترونیک است. در حقیقت در تعریف ایتریوم آمده است : “ایتریوم یک پلتفرم غیر متمرکز است که امکان اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم می کند: برنامه های کاربردی که دقیقا همانطور که نوشته شده اند بدون هیچ سانسور ، از کارافتادگی ، تقلب و دخالت شخص سوم کار می کنند.”

این برنامه ها بر روی یک بلاک چین یا زنجیره بلوکی ویژه که مختص همین کار ساخته شده است اجرا می شوند و می توانند بر پایه یک بستر قدرتمند اشتراکی ارزش را انتقال دهند و مالکیت دارایی ها را مشخص کنند.

پروژه ایتریوم در سال ۲۰۱۴ اقدام به پذیره نویسی نمود و از سال ۲۰۱۵ پا به عرصه وجود گذاشت. مدیریت ایتریوم را بنیاد غیر انتفاعی ایتریوم در سوئیس بر عهده دارد.

ایتریوم همانند بیت کوین یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده و غیرمتمرکز است اما قرارداد هوشمند یا smart contract نقطه تمایز این ارز جدید با بیت کوین است. Ethereum این امکان را به وجود می آورد تا قرارداد ها به صورت کد نوشته شوند و بر روی سیستم بلاک چین (BlockChain) قرار بگیرند، آنچه اتفاق خواهد افتاد دقیقا مطابق چیزی است که در قرارداد پیش بینی شده است و هیچ کس نمی تواند قرارداد را تحریف کند.

نمودار قیمتی ایتریوم را میتوانید در تصویر زیر مشاهده فرمایید.


همانطور که در این نمودار مشاهده می کنید، قیمت اتریوم در اوایل اسفند ماه ۹۵ چیزی در حدود ۱۴ دلار بوده است و توانسته در مدت ۴ ماه به حدود ۱۹۰ دلار برسد! این افزایش شدید قیمت بی شک به دلیل استقبال گسترده کاربران ، سرمایه گذاران و شرکت های توسعه دهنده از امکانات جدید این ارز الکترونیک غیر متمرکز است. در طول این مدت ایتریوم توانسته نظر بسیاری از شرکت های بزرگ و غول های سرمایه گذاری را به سمت خود معطوف کند. قرارداد های هوشمند ایتریوم در سال های آینده کاربرد های فراوانی در زندگی روزمره و مباحث شهر هوشمند پیدا خواهد کرد.

در حال حاضر افراد بسیاری به دلیل آینده روشنی که می توان برای ایتریوم تصور کرد، اقدام به سرمایه گذاری بر روی ایتریم نموده اند و همین موضوع خود باعث افزایش تقاضا و در پی آن افزایش مجدد قیمت خواهد شد.


پیشرفت ایتریوم به گونه ای بوده است که توانسته در کمتر از ۳ سال به رقیب جدی بیت کوین با حدود ۱۰ سال سابقه تبدیل شود. هم اکنون حجم بازار بیت کوین ۳۹ میلیارد دلار و حجم بازار ایتریوم در حدود ۱۶ میلیارد دلار است.

ایتریوم در سال ۲۰۱۶ در نتیجه فروپاشی پروژه دائو (سازمان خودمختار غیرمتمرکز دیجیتال) به دو Blockchain تبدیل شد که نشان‌دهنده تقلب اشکار در این پول رمزنگاری شده بود و به موجب آن ایتریوم کلاسیک ایجاد شد. نسخه جدید ایتریوم (ETH) نام داشت و نسخه‌ی دیگری که همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد به عنوان ایتریوم کلاسیک (ETC) شناخته می‌شود. هدف پروژه پروژه دائو فراهم کردن مدل تجاری غیرمتمرکز هم برای سازماندهی مؤسسات تجاری و هم غیرانتفاعی است.

ایتریوم و سایر ارز های غیر متمرکز ویژگی های منحصر به فردی در مقابل ارز های کاغذی دارند. از جمله این ویژگی ها میتوان به محدود بودن منابع، ارسال و دریافت آسان ، امنیت فوق العاده بالا و شفافیت است. در حال حاضر ارز های رمزنگاری شده از سیستم BlockChain برای نگه داری دارایی افراد و تایید مبادلات استفاده می کنند که امکان تقلب در آن تقریبا برابر صفر است.


با استفاده از ایتریوم می توانید آزادانه محصولات خود را به سراسر جهان صادر کنید!

بشر از ابتدا تاکنون از روش های مختلفی برای ارزش گذاری ، نگه داری و انتقال دارایی ها و ارزش ها استفاده کرده است که به نظر میرسد CryptoCurrency ها جدیدترین و قابل اطمینان ترین روشی هستند که بشر تاکنون برای تسهیل مبادلات اقتصادی با دیگران به آن دست پیدا کرده است و در آینده ای نه چندان دور این ارز های الکترونیک حوزه های مختلف مالی و اقتصادی را دستخوش تغییرات اساسی خواهند نمود. ارز های الکترونیک در حال حاضر از سیستم های متن باز بلاک چِین بهره می برند و هر فرد و گروهی می تواند با ایده ای جدید ارز جدیدی ارائه کند اما توسعه ارز کاملا وابسته به استقبال کاربران است. در حال حاضر هزاران نفر در سراسر جهان به توسعه ارز های الکترونیک مشغول هستند.

شما با ساخت یک کیف پول ایتریوم می توانید به سادگی از سراسر جهان اقدام به دریافت وجه کنید و برای تمام افراد در سراسر جهان پول ارسال کنید. ارز های رمز نگاری شده به دلیل غیر متمرکز بودن به هیچ وجه امکان تحریم افراد را ندارند و این فرصت بسیار مناسبی برای ایرانیان است تا بتوانند از این فرصت استفاده کنند و محصولات خود را به شهروندان سایر کشور ها بفروشند.

توسعه ارز های الکترونیک در آینده ای نه چندان دور می تواند باعث افزایش عدالت اقتصادی در جهان شود و امکان استفاده از خدمات مالی به طور عادلانه را برای تمام مردم در سراسر جهان تسهیل نماید.

سرمایه گذاری بر روی ایتریوم 

تمام افراد می توانند با باز کردن یک حساب ایتریوم و خرید ایتریوم از افزایش قیمت این ارز الکترونیک سود ببرند. کوین هاب این قابلیت را در اختیار شما قرار داده است و می توانید به سادگی در کمتر از چند دقیقه به میزان دلخواه Ethereum خریداری کنید. حساب شما کمتر از ۱۰ دقیقه شارژ خواهد شد. دقت کنید منبع تامین ایتریوم در کوین هاب درآمد های ارزی قانونی هم وطنانمان است و به هیچ وجه ارتباطی به اسکناس کاغذی و خروج ارز از کشور ندارد. کوین هاب زمینه ای برای نقد شدن آسان درآمد های ارزی هموطنان فراهم نموده است و از ارزآوری برای کشور حمایت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *